Lukemista on monenlaista ja jokainen päivä on lukupäivä, kun sitä katsoo oikeasta kulmasta.
Riidi2020 on nuorille suunnattu erilainen luku- haaste, joka haastaa sinut huomaamaan, kuinka monella tavalla luet päivittäin.
Suorita haaste bingona (pystyyn, vaakaan tai kulmittain) tai lue koko ruudukko täyteen. Saatat saada suorittamisesta oppimispisteen – kysäise asiasta opettajaltasi.
Haasteaika 16.9. – 31.10.2020
Jaa haastekuvasi somessa #riidi2020 #lukemattomatmahdollisuudet #raahenkaupunginkirjasto ja seuraa haasteen etenemistä Raahen kaupunginkirjaston instassa ja FB:ssa. Tägääjien (#riidi2020) kesken arvotaan kolme lahjakorttia Alto Mareen.
Apua tehtäviin:
- Elokuvia, äänikirjoja ja aikakausilehtiä voi lainata e-kirjastosta.
- Lainaamiseen tarvitset kirjastokortin numeron ja PIN-koodin, jonka saa OUTI-kirjastoista.
- Outi e-kijaston sivut: outikirjastot.fi. Kirjasuosituksia voi kysyä kavereilta, tai etsiä kirjaston esimerkkilistalta.
- Podcasteja ja äänikirjoja löytyy esimerkiksi Spotifysta, Suplasta tai muista palveluista kuten Yle Areenasta (Audio Areena).